Portugalia: Sfinți din zilele din urmă distribuie alimente victimelor incendiului

Voluntari din cadrul programului O mână de ajutor de la mormoni, prin LDS Charities, au organizat donarea de alimente, apă, îmbrăcăminte și scaune cu rotile victimelor recentelor incendii din Big Pedrogon, Portugalia.

Inițiativa de a ajuta oamenii s-a răspândit rapid de-a lungul țării, incluzând zeci de congregații mormone și voluntari. Organizația de femei a Bisericii, Societatea de Alinare, a preluat conducerea privind organizarea, coordonând colectarea și pregătirea pentru distribuire.

Citește mai multe despre reacția Bisericii pe site-ul Portugal Mormon Newsroom (în limba portugheză).