Subiect

O mână de ajutor de la mormoni

Programul „O mână de ajutor de la mormoni” îi uneşte pe membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă cu vecinii lor pentru a oferi slujire comunităţii în care trăiesc. Purtând tricouri galbene uşor de remarcat, aceşti voluntari îi ajută pe oamenii care au fost afectaţi de dezastre naturale sau alte situaţii de urgenţă. Voluntarii din cadrul programului „O mână de ajutor de la mormoni” conlucrează, de asemenea, cu organizaţii guvernamentale şi nonprofit pentru a sprijini şi îmbunătăţi viaţa comunităţilor în care trăiesc.

Programul „O mână de ajutor” reflectă dorinţa mormonilor de a urma exemplul lui Isus Hristos slujindu-le altora. Efortul are parte de resursele serviciilor umanitare ale Bisericii, iar proiectele sunt coordonate de către conducătorii locali ai Bisericii.

Programul „O mână de ajutor de la mormoni” a fost întemeiat în anul 1998 şi, de atunci, sute de mii de voluntari au donat milioane de ore de slujire comunităţilor lor. Programul s-a lansat în America de Sud şi, de atunci, s-a răspândit în aproape toate colţurile lumii.

Voluntarul Charles Adebayo din Nigeria a rezumat sentimentele multora care au participat în programul „O mână de ajutor de la mormoni”: „Avem parte de fericire adevărată atunci când ne gândim şi la altcineva în afară de propria noastră persoană. Aceea este adevărata bucurie”, a spus el.

Unele dintre articolele de ştiri anterioare, care au abordat proiectele „O mână de ajutor de la mormoni”, sunt enumerate mai jos:

„O mână de ajutor de la mormoni” sare în ajutorul vecinilor din zona sudică a S.U.A. devastată de tornadă. (06/05/11)

Mii de voluntari mormoni dau o mână de ajutor în California şi Hawaii (03/05/2011)

Zi de slujire în sudul Floridei (13/04/2011)

Mormonii ajută în mai multe state la curăţenie în comunităţile lor (21/09/2010)

Programul „O mână de ajutor de la mormoni” – un deceniu de slujire (27/10/2008)

Voluntarii din cadrul programului „O mână de ajutor de la mormoni” curăţă după uraganul Ike (19/09/2008)

Ce-i determină pe mormoni să treacă la fapte în timpul situaţiilor de urgenţă (11/08/2008)

Mormonii ajută victimele inundaţiilor din Indiana, Iowa şi Wisconsin (07/06/2008)

Voluntarii din Noua Zeelandă ajută la înfrumuseţarea cartierelor (12/03/2008)

Senatul brazilian îşi exprimă respectul faţă de Biserică şi membrii ei (30/11/2007)

O sută de mii de africani găsesc bucurie prin intermediul programului „O mână de ajutor de la mormoni” răspândit pe tot continentul (09/11/2007)