Festinord aniversează 50 de ani de existenţă

Peste 800 de tineri adulţi au participat la evenimentul din acest an

Festinord înseamnă ad litteram „petrecere în nord” şi este o conferinţă anuală pentru tineri adulţi necăsătoriţi care se desfăşoară în ţările nordice din Europa. Aceasta a avut loc prima dată în anul 1966, în Stockholm, Suedia şi a fost organizată pentru a le oferi membrilor tineri ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă (mormonilor) ocazia de a petrece împreună cinci zile pline de activităţi. Ei preaslăvesc, participă la ateliere de lucru, iau parte la proiecte de slujire, fac sport şi dansează – făcându-şi, astfel, mulţi prieteni noi.

În acest an, Festinord a aniversat 50 de ani de existenţă într-un mod foarte special. Peste 800 de tineri adulţi din diferite ţări au participat la conferinţa care s-a desfăşurat, din nou, în Stockholm. Deşi conferinţa se concentrează, în mod deosebit, asupra membrilor Bisericii, tineri adulţi de alte credinţe sunt, de asemenea, bineveniţi dacă sunt de acord să trăiască potrivit standardelor mormone de-a lungul acelei săptămâni.

Vârstnicul Paul V. Johnson, primul consilier în preşedinţia Zonei Europa a Bisericii, a subliniat importanţa participării la aceste evenimente organizate în mod special pentru tineri. „Dacă sunteţi tineri adulţi necăsătoriţi şi vă întrebaţi dacă ar trebui să vă duceţi la Festinord sau la o conferinţă pentru tineri adulţi necăsătoriţi pe care o desfăşurăm în Europa, vă recomand să vă duceţi.” Dânsul a mai spus că aceste evenimente sunt „o şansă de a vă consolida bizuirea pe forţele proprii din punct de vedere spiritual şi de a vă întări puterea spirituală”.

Programul de o săptămână a inclus o gamă largă de activităţi. În fiecare dimineaţă, prin intermediul unei întâlniri spirituale sau al unei adunări de devoţiune, participanţii au fost invitaţi să găsească modalităţi de a se apropia în acea zi de Isus Hristos.

În ziua de luni, una dintre principalele activităţi a fost aceea în cadrul căreia participanţii au sosit şi s-au cazat. Activităţile din după-amiaza acelei zile au avut drept scop socializarea. Prima dintre cele patru seri de dans, fiecare având o temă diferită, a fost ultima activitate din acea zi. Deşi mulţi participanţi nu se cunoşteau între ei când au sosit, au fost şi alţii care mai participaseră la astfel de conferinţe şi care erau nerăbdători să-şi întâlnească vechii prieteni.

În ziua de marţi, au avut loc mai multe activităţi fizice. Activităţi sportive şi activităţi în aer liber au avut loc pe durata întregii zile. Sporturile de echipă şi activităţile de la Festinord sunt menite să dezvolte abilităţi de cooperare şi comunicare în rândul participanţilor.

Programul zilei de miercuri a constat într-o diversitate de ateliere de lucru care s-au desfăşurat de-a lungul întregii zile. A fost o gamă largă de prezentatori , începând cu instructori de dans şi de judo până la scriitori, muzicieni, istorici, producători video şi conducători religioşi. Participanţii au putut să aleagă până la patru ateliere de lucru la care să participe.

În ziua de joi, datorită faptului că oraşul Stockholm era foarte aproape, grupul a mers la templu în timpul zilei. După-amiază, a avut loc o adunare de mărturii pentru participanţi, iar ziua s-a încheiat cu a treia seară de dans a săptămânii.

Vineri dimineaţă s-au încheiat evenimentele sportive începute marţi. Apoi, săptămâna a culminat cu „Seara de gală” – cină festivă şi seară de dans – considerată de mulţi ca fiind punctul culminant al săptămânii. În acest an, pentru aniversarea celor 50 de ani de existenţă a Festinord-ului, participanţi la conferinţele din trecut s-au alăturat tinerilor pentru această gală specială. A fost un moment foarte emoţionant în care mai multe generaţii au socializat şi au împărtăşit sentimente speciale şi amintiri plăcute despre acest eveniment care schimbă vieţi.

Sâmbătă a fost ultima zi. În timpul dimineţii, a avut loc o ultimă adunare de devoţiune şi de rămas bun. Cei mai mulţi dintre participanţi au promis că vor veni din nou şi se vor reîntâlni la următoarele conferinţe. Dacă se vor hotărî să participe anul viitor, ei vor veni din nou la Stockholm, deoarece capitala Suediei va găzdui şi ediţia din anul 2017.

Festinord s-a dovedit a fi mai mult decât şi-au imaginat vreodată creatorii săi în urmă cu cincizeci de ani. De la prima întâlnire, la care au participat puţini tineri, la cea din acest an, la care au participat peste 800 de tineri, s-a dovedit, cu certitudine, că dorinţele şi intenţiile creatorilor săi – precum şi ale celor care participă – au fost, cu siguranţă, îndeplinite.