La Conferința din aprilie 2021, Profetul anunță construcția a 20 de temple noi

Președintele Russell M. Nelson a anunțat 69 de temple din 2018

Russell M. Nelson, Președintele Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a anunțat planuri pentru construcția a 20 de temple noi în toată lumea. Acestea vor fi construite în următoarele locații:

• Oslo, Norvegia
  • Bruxelles, Belgia
  • Viena, Austria
  • Kumasi, Ghana
  • Beira, Mozambic
  • Cape Town, Africa de Sud
  • Singapore, Republica Singapore
  • Belo Horizonte, Brazilia
  • Cali, Columbia
  • Querétaro, Mexic
  • Torreón, Mexic
  • Helena, Montana
  • Casper, Wyoming
  • Grand Junction, Colorado
  • Farmington, New Mexico
  • Burley, Idaho
  • Eugene, Oregon
  • Elko, Nevada
  • Yorba Linda, California
  • Smithfield, Utah

Este al doilea cel mai mare număr de temple anunțat din istoria Bisericii. La Conferința Generală din aprilie 1998, fostul președintele al Bisericii, Gordon B. Hinckley (1910-2008), a anunțat planuri pentru construcția a 32 de temple, însă nu a anunțat locații specifice.

One-Year-5.png

Anunțul de ieri al Președintelui Nelson pentru construirea a 20 de temple noi și locațiile acestora este unic nu doar pentru numărul istoric al acestora împreună cu locațiile specifice. Profetul până acum a anunțat 69 de temple in cei 3 ani de zile de când slujește ca și președinte al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Biserica lui Isus Hristos are acum 251 de temple anunțate, în construcție sau în funcțiune.