Declaraţie oficială

Decizia Curţii Supreme a Statelor Unite ale Americii nu schimbă doctrina Bisericii legată de căsătorie

Biserica a dat următoare declaraţie vineri:

Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă ia la cunoştinţă că, în urma deciziei de astăzi a Curţii Supreme a Statelor Unite ale Americii, căsătoriile între persoane de acelaşi sex sunt acum legale în Statele Unite ale Americii. Decizia Curţii nu schimbă doctrina Domnului conform căreia căsătoria este o uniune între un bărbat şi o femeie rânduită de Dumnezeu. În timp ce arată respect faţă de cei care gândesc altfel, Biserica va continua să predea şi să promoveze căsătoria între un bărbat şi o femeie ca fiind o parte centrală a doctrinei şi activităţii noastre.

Biserica şi-a prezentat doctrina şi poziţia în ceea ce priveşte căsătoria în documentul Instituţia divină a căsătoriei.