Bilete puse în vânzare în această săptămână pentru turneul european din 2016 al Corului Tabernacolului Mormon

Corul va concerta în Berlin, Nuremberg, Viena, Zurich, Frankfurt, Bruxelles, Rotterdam

Bilete pentru mult aşteptatul turneu european din 2016 al Corului Tabernacolului Mormon (Mormon Tabernacle Choir) sunt puse în vânzare. Corul şi ansamblul care-l însoţeşte, Orchestra din Piaţa Templului, vor vizita şapte oraşe europene în această vară – prima lor vizită în Europa după 18 ani. Turneul va cuprinde oraşele Berlin, Nuremberg, Viena, Zurich, Frankfurt, Bruxelles şi Rotterdam, între 27 iunie şi 16 iulie 2016, iar cele peste 320 de voci ale corului de renume mondial vor fi acompaniate de membri ai Orchestrei din Piaţa Templului.

Preşedintele corului, Ron Jarrett, a spus că unul dintre principalele obiective pe care le-a avut de când a preluat conducerea acestuia în 2012 a fost acela de a susţine din nou concerte internaţionale. „Prin reţelele de socializare, am putut ajunge la publicul din întreaga lume. Suntem entuziasmaţi că, prin acest turneu, pentru prima oară în aproape douăzeci de ani, publicul internaţional se va putea bucura personal de muzica oferită de cor. Având în vedere provocările din lumea de azi, suntem entuziasmaţi să împărtăşim bucuria şi pacea pe care le aduce muzica oferită de cor, care nu cunoaşte limite de vârstă sau naţionalitate.”

Thomas S. Monson, conducătorul Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă, a spus: „Sunt bucuros că, în calitate de preşedinte al Bisericii, am privilegiul de a fi consilierul corului Mormon Tabernacle Choir. Obiectivul nostru este acela ca atât corul, cât şi Orchestra din Piaţa Templui să fie exemple strălucite în întreaga lume ale artelor muzicale. Odată cu anunţarea acestui turneu european, sunt încântat că aceste ansambluri renumite vor avea prilejul să atingă inimile oamenilor din multe naţiuni prin muzica lor splendidă. Acest turneu va fi un important pas înainte pe măsură ce corul şi orchestra continuă să creeze legături de prietenie şi înţelegere pe întregul glob în calitate de ambasadori ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă”.

Mormon Tabernacle Choir a concertat pentru prima dată în Europa într-un turneu de şapte săptămâni în anul 1955. De la acel turneu european minunat, corul a mai concertat acolo de încă patru ori: în Europa de vest şi centrală în 1973, în nordul Europei în 1982, în Europa de est în 1991 şi în sudul Europei în 1998.

De regulă, corul şi orchestra merg în turnee o dată la doi ani şi, de fapt, s-au întors în luna iulie a anului trecut dintr-un turneu de mare succes desfăşurat pe coasta de est a Statelor Unite, aşadar, turneul internaţional pentru anul 2016 este un eveniment nou faţă de programul obişnuit al corului.

Atunci când cântă acasă cu întregul colectiv de membri, corul de 360 de voci, acompaniat frecvent de cei 200 de membri ai orchestrei, poate fi auzit săptămânal ca parte a programului Muzică şi cuvânt spiritual. Această emisiune de 30 de minute este cea mai longevivă emisiune neîntreruptă din lume şi, în prezent, este transmisă prin intermediul a peste 2.000 de posturi de radio, televiziune, cablu şi satelit din întreaga lume. Corul şi orchestra sunt grupuri artistice care înregistrează şi au propria marcă înregistrată, Mormon Tabernacle Choir®. Înainte de turneul european, ele vor lansa o nouă înregistrare completă a oratoriului Messiah, de Handel, pe 4 martie 2016.

Pentru mai multe informaţii, vă rugăm să vizitaţi www.mormontabernaclechoir.org/tour. Mai multe resurse media pot fi găsite pe pagina de Internet, la About Us>Newsroom.

Mormon Tabernacle Choir. Orchestra din Piaţa Templului.
Turneul din Europa centrală din 2016
Informaţii despre procurarea biletelor

Oraş: Berlin, Germania
Data concertului: Miercuri, 29 iunie
Loc: Berliner Philharmonie
Bilete disponibile online/prin telefon: online – www.eventim.de
Bilete disponibile la ghişeu: la sucursalele Eventim
Cu şase săptămâni înainte de concert: la casa de bilete Berlin Philharmonie, Herbert-von-Karajan-Straße 1, 10785 Berlin, Germania

Oraş: Nuremberg, Germania
Data concertului: Vineri, 1 iulie
Loc: Meistersingerhalle
Bilete disponibile online/prin telefon: online – www.eventim.de
Bilete disponibile la ghişeu: la sucursalele Eventim
Cu o oră înainte de concert: la casa de bilete Meistersingerhalle, Münchener Straβe 21, 90478 Nuremberg, Germania

Oraş: Viena, Austria
Data concertului: Duminică, 3 iulie
Loc: Musikverein
Ora concertului: 20:00
Bilete disponibile online/prin telefon: online – www.musikverein.at Telefon: (+43) 1 505 8190
Bilete disponibile la ghişeu: la casa de bilete Musikverein, Musikvereinsplatz 1, A – 1010 Viena, Austria
Program de lucru: Luni – Vineri 9:00-20:00, Sâmbătă: 9:00-13:00. În ziua concertului: 19:00-20:00

Oraş: Zurich, Elveţia
Data concertului: Miercuri, 6 iulie
Loc: Hallenstadion
Ora concertului: 19:30
Bilete disponibile online/prin telefon: Online: www.ticketcorner.ch Telefon: (+41) 0 900 800 800 (tarif 1,19 CHF/minut)
Bilete disponibile la ghişeu: la sucursalele Ticketcorner

Oraş: Frankfurt, Germania
Data concertului: Sâmbătă, 9 iulie
Loc: Jahrhunderthalle
Ora concertului: 20:00
Bilete disponibile online/prin telefon: online – www.jahrhunderthalle.de Telefon: (+49) 01805 3601 240
Bilete disponibile la ghişeu: la casa de bilete Jahrhunderthalle, Pfaffenwiese 301, 65929 Frankfurt pe Main, Germania
Program de lucru: Luni – Joi 10:00-18:00, Vineri: 10:00-16:00.

Oraş: Bruxelles, Belgia
Data concertului: Luni, 11 iulie
Loc: Bozar Centre for Fine Arts
Ora concertului: 20:00