Subiect

Patriarh

Cuvântul patriarheste folosit în două moduri în Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă:

1. un oficiu cu răspundere în cadrul Preoţiei lui Melhisedec. Chemarea unui patriarh este de a da binecuvântări patriarhalespeciale membrilor Bisericii. Patriarhii slujesc, de regulă, în această poziţie tot restul vieţii.
  2. Un alt termen pentru taţi. Adam a fost primul patriarh şi a avut responsabilitatea de a-şi binecuvânta urmaşii şi de a-i ajuta să trăiască în neprihănire.