Spiritul pionieratului continuă în timp ce tinerele fete continuă să slujească

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă este bine cunoscută pentru acțiunile sale misionare. De peste o sută de ani, tineri băieți și tinere fete și-au dedicat, în mod voluntar, o perioadă din viața lor slujirii altora și împărtășirii Evangheliei lui Isus Hristos în permanență.

Peste 67.000 de misionari slujesc în prezent în țări din întreaga lume și un mare procent din acești misionari sunt tinere fete credincioase.

„Avem un nivel ridicat de consacrare în rândul surorilor misionare”, a spus Creg D. Ostler, președintele Centrului de pregătire a misionarilor din Anglia. „Există oameni, atât bărbați, cât și femei, pe care numai surorile îi pot ajuta. Este uimitor să putem observa marea lor capacitate de a iubi și de a propovădui. Am fost uimit de curajul și credința lor.”

Femeile au fost pionierii modului în care se face munca misionară de peste un secol. O femeie, Elizabeth Claridge McCune, a contribuit la îmbunătățirea activității misionare din Anglia.

Elizabeth Claridge McCune a contribuit la îmbunătățirea activității misionare din Anglia.© 2021 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

McCune a fost o sfântă din zilele din urmă care a locuit în Utah la sfârșitul anilor 1800. Ea a călătorit în Anglia în anul 1897 pentru a aduna informații despre istoria familiei și pentru a-și vizita fiul. Când a ajuns, a fost invitată să vorbească în cadrul ședințelor locale din oraș pentru a risipi câteva zvonuri despre femeile mormone.

„Am avut uneori o dorință arzătoare de a vorbi și eu, simțind că, în calitate de femeie, aș putea să fac un bine”, a spus McCune.

Dând frica la o parte și depășind alte încercări, ea a vorbit cu putere grupărilor locale. Cuvintele și influența ei au ajutat la eliminarea multor prejudecăți și îndoieli pe care oamenii le aveau în ceea ce privește Biserica.

Download Photo

După ce a văzut impactul pe care o femeie l-a avut asupra multora, președintele Bisericii a anunțat, în anul următor că. din acel moment, femeile vor putea sluji în misiuni cu timp deplin.

De la acel anunț, mii de tinere puternice și-au părăsit casele și au preluat titlul de „Soră” în timp ce Îl slujesc pe Domnul și răspândesc Evanghelia Sa. Spiritul pionieratului avut de Elizabeth McCune a fost purtat în întreaga lume, pe măsură ce femeile depășesc obstacole pentru a-L sluji cu sârguință pe Domnul.

Sora Elizabeth Crocker este una dintre multele surori tongane care nu au putut să se întoarcă acasă din cauza restricțiilor de la graniță. De curând, ea și-a încheiat slujirea misionară în Leeds, Anglia. Din cauza pandemiei de COVID-19, chemarea ei inițială de a sluji timp de 18 luni a fost prelungită la 24 de luni.

Sora Elizabeth Crocker și-a încheiat recent slujirea misionară în Leeds, Anglia.© 2021 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

„Pentru că sunt aici de mai mult timp decât a fost chemarea mea inițială, am învățat să mă bazez pe Salvator și să folosesc puterea sporită a ispășirii lui Isus Hristos”, a spus Crocker. „Am învățat atât de multe din timpul meu în plus petrecut aici și nu aș schimba această experiență cu nicio alta.”

Alături de sora Crocker, mii de alte femei au acceptat chemarea de a sluji chiar și în vremuri dificile. Deși aceste surori se confruntă cu încercări în fiecare zi, ele se bazează pe Isus Hristos și pot ajuta oamenii într-un mod diferit și special – așa cum a făcut și sora McCune cu mai mult de un secol în urmă.

Puteți afla mai multe despre primele surori misionare și alți pionieri puternici la https://history.churchofjesuschrist.org/article/sister-missionaries-video?lang=eng.