Planurile pentru funeraliile vârstnicului Richard G. Scott

Funeraliile vârstnicului Richard G. Scott, membru al Cvorumului celor Doisprezece Apostoli al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă, vor avea loc în Tabernacolul din Piaţa Templului, luni, 28 septembrie 2015, de la ora 11:00 OVM. Funeraliile vor fi deschise publicului larg, în vârstă de cel puţin 8 ani.

Vârstnicul Scott a decedat din cauze naturale în data de 22 septembrie, în oraşul Salt Lake, la vârsta de 86 de ani.

Porţile Pieţii Templului şi uşile Tabernacolului se vor deschide la ora 9:30 OVM. Cei care doresc să participe trebuie să îşi ocupe locurile înainte de ora 10:30. Locuri suplimentare vor fi puse la dispoziţie în Assembly Hall şi în Centrul de nord pentru vizitatori, la Piaţa Templului. Clădirile din campus ale Bisericii se vor închide la 10:30 şi vor fi redeschise după funeralii la ora 13:00 OVM.

Funeraliile vor fi transmise în direct pe MormonNewsroom.org, LDS.org, KSL TV 5.2, BYUtv, BYUtv Global, KBYUtv Eleven, BYUtv International, Mormon Channel, Canal Mormón (în limba spaniolă) şi prin sistemul de satelit al Bisericii. De asemenea, transmisiunea în fomat audio va putea fi ascultată în direct la KSL radio, BYU Classical 89 şi BYU Radio.

O ceremonie privată de înmormântare va avea loc la Wasatch Lawn Memorial Park în oraşul Salt Lake după funeralii.

Trupul nu va fi expus public pentru un ultim omagiu, dar vă puteţi exprima dragostea şi condoleanţele pe pagina de Facebook oficială a vârstnicului Scott sau prin e-mail la condolences@ldschurch.org.

În loc de flori, familia vârstnicului Scott doreşte să fie făcute donaţii în fondurile pentru misionari ale Bisericii. Donațiile pot fi făcute la Give.lds.org/elderscott.