O nouă abordare pentru a face față provocărilor muncii umanitare la nivel mondial

Liderul credinței globale, vârstnicul Jeffrey R. Holland, solicită mai mult sprijin spiritual și emoțional pentru cei defavorizați și descurajați din lume

Adresându-se unui auditoriu la Royal Institute of International Affairs (Institutul Regal al Afacerilor Internaționale) (Chatham House) din Londra, Anglia, vârstnicul Jeffrey R. Holland, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a cerut organizațiilor non-guvernamentale (ONG-urilor), guvernelor și grupurilor religioase să-și reorienteze eforturile pentru a răspunde crizelor personale şi familiale suferite de refugiați și persoanele strămutate forțat.

Vârstnicul Holland a spus la reuniunea de la Chatham House: „În trecut, instituțiile caritabile au oferit sprijin financiar, tratament medical și au împlinit alte nevoi fizice victimelor refugiate, toate acestea fiind încă necesare. Dar acum înțelegem că trebuie să ne îngrijim și de nevoile emoționale și spirituale ale acestor oameni”. Apostolul sfânt din zilele din urmă a fost invitat să participe la această întâlnire de către baroneasa Nicholson de Winterbourne, președinta Fundației Caritabile Internaționale AMAR, care colaborează îndeaproape cu LDS Charities la proiecte umanitare globale. Referindu-se la persecuția severă cu care se confruntă populația yazidi din nordul Irakului (care include abuzul sexual și tortura), vârstnicul Holland a spus: „Fiecare comunitate are provocări diferite și motive diferite de a rezista la ele. Pentru mulți, în special pentru o comunitate strâns ancorată în credința sa cum este cea yazidită, credința este resursa crucială care îi va permite să se reîncarce din izvoarele vieții atât de sacre tradiției ei. „Este la fel de prețioasă pentru ei precum apa, hrana și aerul. Prin păstrarea credinței unei persoane, ajutăm la păstrarea viitorului ei”. Vârstnicul Holland a subliniat faptul că asuprirea poporului yazidi este și mai complicată din cauză că yazidismul este foarte greșit înțeles ca religie și tinde să fie ținut la distanță de alte instituții și organizații. Dânsul a făcut o comparație între situația refugiaților din prezent cu experiența refugiaților sfinți din zilele din urmă de la începutul restaurării. „Nu pretind că experiențele poporului meu sunt la fel ca cele pe care le vedem că se întâmplă în atât de multe locuri astăzi. Cu toate acestea, toți refugiații împărtășesc aceeași durere și suferință, așa că, probabil, există o oarecare măsură de înțelegere îngropată în persecutarea strămoșilor mei cu aproape două secole în urmă. Lucrurile au ajuns într-un punct critic în anul 1883, când guvernatorul statului Missouri, Lilburn W Boggs, a emis josnicul «Ordin de exterminare» declarând că «mormonii» erau, de fapt, inamici și trebuiau exterminați sau alungați din stat. De fapt, eu stau în fața dumneavoastră ca reprezentant al singurei Biserici din istoria Statelor Unite asupra căreia s-a emis un «ordin de exterminare»”. Summit-ul Windsor și întâlnirea de la Parlamentul Marii Britanii Evenimentul de la Chatham House a urmat celei de-a treia conferințe Windsor din acest an, desfășurată la Cumberland Lodge și care a avut ca subiect „Persecuția religioasă – cauza migrației forțate”. La eveniment au participat academicieni de rang înalt, specialiști umanitari şi conducători religioși inclusiv preotul Edmund Newel, doctor în teologie, director al Cumberland Lodge. Domnia sa, Episcopul de Derby, Cuviosul Părinte Alastair Redfern, doctor în teologie, au avut o contribuție considerabilă la raportul conferinței. Baroneasa Nicholson, a cărei organizație a susținut summit-ul de la Windsor în colaborare cu LDS Charities, i-a mulțumit directorului AMAR, Alteța sa regală, Prințul de Wales, pentru „interesul său sincer încă de la începutul acestei inițiative” care „provine din preocuparea sa profundă pentru cei care nu se bucură de libertatea de a preaslăvi și de alte lucruri care le afectează viața și libertatea, precum suferințele poporului yazidi”. „Parteneriatul între credințe și naționalități este cheia succesului care va urma dialogului de la Windsor. Parteneriatul unic dintre Fundația caritabilă internațională AMAR și LDS Charities se află în centrul dialogului, care este îndeplinit în realitate prin munca comună pentru și împreună cu poporul yazidi în taberele lor temporare puse la dispoziție de Națiunile Unite. Națiunile Unite nu pot face totul; prin urmare, AMAR și LDS Charities, asistate de donațiile unor persoane și companii, lucrează intens și continuu pentru a creea o punte între nevoie și realitate”. Prezentă la conferința Windsor, sora Sharon Eubank, președinta LDS Charities, a subliniat nevoia vitală ca toți refugiații să-şi revigoreze spiritele printr-o legătură continuă cu credința lor. „Am vorbit mai devreme despre munca deseori neglijată de furnizare de obiecte semnificative din punct de vedere religios către comunități. LDS Charities este sponsorizată de o biserică creștină, dar putem înțelege cu ușurință importanța și mângâierea Sfântului Coran și a covoarelor de rugăciune pentru o moschee inundată în timpul tsunami-ului din Asia de Sud-Est. Sau dorința femeilor yazidi mai în vârstă care nu și-au putut înlocui rochiile albe tradiționale, purtate, în parte, ca îmbrăcăminte religioasă. LDS Charities a furnizat mașini de cusut și materiale, astfel încât croitorii yazidi să poată coase rochiile interzise. Acestea sunt elemente care nu s-au aflat pe lista celor mai urgente ajutoare, dar sunt extrem de importante pentru sănătatea emoțională și spirituală”. Vârstnicul Holland, baroneasa Nicholson și sora Eubank au participat, de asemenea, la o discuție în jurul unei mese rotunde găzduită de Grupul parlamentar format din reprezentanți ai tuturor partidelor pentru prevenirea violenței sexuale în zonele de conflict, care a avut loc la Parlamentul Marii Britanii.