Conferința Generală a sfinților din zilele din urmă se concentrează pe principiile creștine centrate asupra căminului

Pentru mai mult de 16 milioane de sfinți din zilele din urmă din lumea întreagă, Conferința Generală (6-7 octombrie, orașul Salt Lake, S.U.A.) a fost un moment pentru a-și reafirma dedicarea față de învățăturile lui Hristos – pe care s-a pus accentul în cuvântările rostite de președintele Russell M Nelson, conducătorul la nivel global al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă.

Membri ai Bisericii din întreaga Europă s-au alăturat sesiunilor Conferinței în căminele lor, prin Internet și în case de întruniri. Președintele Nelson a subliniat importanța folosirii denumirii corecte a Bisericii și a faptului de a urma principiile creștine. Vorbind în cadrul sesiunii de duminică dimineață, dânsul a spus: „Pentru o mare parte a lumii, Biserica Domnului este în prezent ascunsă sub denumirea de «Biserica Mormonă». Însă noi, în calitate de membri ai Bisericii Domnului, știm cine este la conducerea ei: Însuși Isus Hristos”. „Dacă vom face tot ce putem pentru a restaura denumirea corectă a Bisericii Domnului, Cel a Cărui Biserică este aceasta va revărsa puterea și binecuvântările Sale asupra capetelor sfinților din zilele din urmă, în moduri pe care nu le-am văzut vreodată”, a spus președintele Nelson. „Vom avea cunoașterea și puterea lui Dumnezeu care ne va ajuta să ducem binecuvântările Evangheliei restaurate a lui Isus Hristos la fiecare neam, seminție, limbă și popor și să pregătim lumea pentru a Doua Venire a Domnului.” În spiritul îndrumării oferite de președintele Nelson, Corul Tabernacolului Mormon, sponsorizat de Biserică și renumit în lumea întreagă, își schimbă numele în „Corul Tabernacolului din Piața Templului”. Președintele corului, Ron Jarrett a spus: „Am fost întotdeauna oameni care privesc spre viitor și ne concentrăm asupra lucrurilor care nu se schimbă: competența muzicală de talie mondială, aranjamentele și programele care inspiră și transmisiunea noastră săptămânală «Muzică și cuvânt spiritual», care continuă o tradiție începută acum 90 de ani”. De asemenea, Biserica a anunțat un nou echilibru între instruirea privind Evanghelia în cadrul căminului și în cadrul Bisericii, inclusiv un program de duminica în casele de întruniri ale sfinților din zilele din urmă modificat, cu o durată de două ore de preaslăvire și lecții. Acestea constituie o parte din efortul de a întări familiile și persoanele printr-un plan centrat asupra căminului și sprijinit de Biserică, de a învăța doctrina, a întări credința și a încuraja o mai mare preaslăvire personală. Au fost anunțate douăsprezece noi temple – pentru a fi construite în Mendoza, Argentina; Salvador, Brazilia; Yuba City, California, S.U.A.; Phnom Penh, Cambodgia; Praia, Capul Verde; Yigo, Guam; Puebla, Mexic; Auckland, Noua Zeelandă; Lagos, Nigeria; Davao, Filipine; San Juan, Puerto Rico; și Washington County, Utah, S.U.A. Sfinții din zilele din urmă consideră că templele sunt „casa Domnului”, cele mai sacre locuri de pe pământ. Ele sunt cu totul diferite de miile de capele sau case de întruniri obișnuite, din toată lumea, care sunt folosite pentru adunările de duminica. În sesiunea dedicată femeilor din lumea întreagă, sora Joy D Jones, președinta generală a organizației copiilor din Biserică (Societatea Primară) a îndemnat femeile să se concentreze mai serios asupra întrebării „de ce” oferă ele toată slujirea familiei, prietenilor, comunității și Bisericii. „Când ne concentrăm asupra a tot ceea ce a făcut Dumnezeu pentru noi, slujirea noastră vine dintr-o inimă plină de recunoștință”, ne-a învățat dânsa. „Pe măsură ce devenim mai puțin preocupați de ceea ce beneficiem de pe urma slujirii noastre, ne dăm seama, în schimb, că în centrul slujirii noastre trebuie să fie Dumnezeu.” Dânsa a adăugat: „Putem face astfel încât fiecare lucru de pe lista noastră să devină un mod de a-L glorifica… Când principala noastră prioritate în viață devine aceea de a-I sluji lui Dumnezeu, ne pierdem pe noi înșine și, cu timpul, ne găsim pe noi înșine”. Prin cuvintele sale de încheiere, președintele Russel M Nelson a încurajat membrii Bisericii: „Să vă [ospătați] din cuvântul Domnului și să [puneți] în practică învățăturile Sale în viața dumneavoastră”. Dânsul a spus: „Vă asigur că revelația continuă în Biserică și va continua… Vă binecuvântez cu mai multă credință în El și în lucrarea Sa sfântă, cu credință și răbdare pentru a îndura încercările personale pe care le aveți în această viață”. Misionarii sfinți din zilele din urmă au venit pentru prima dată în Europa în anul 1837. Acum sunt peste o jumătate de milion de membri ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă pe continentul european, în mai mult de 40 de țări și teritorii.