Au fost anunţate unsprezece noi autorităţi generale-Cei Şaptezeci

De asemenea, Prima Preşedinţie numeşte 62 noi autorităţi ale zonei-Cei Şaptezeci

Prima Preşedinţie a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă a anunţat chemarea a 11 noi autorităţi generale-Cei Şaptezeci şi a 62 de autorităţi ale zonei-Cei Şaptezeci în timpul sesiunii de sâmbătă după-amiază a Conferinţei Generale din aprilie 2016.

Autorităţile generale-Cei Şaptezeci slujesc în Preşedinţia celor Şaptezeci, în preşedinţii ale zonelor şi în alte chemări administrative la sediul central. Sub îndrumarea Cvorumului celor Doisprezece Apostoli, dânşii călătoresc frecvent pentru a se întâlni cu conducători ai Bisericii, misionari şi membri ai Bisericii din congregaţii locale pentru a-i îndruma.

Autorităţile generale-Cei Şaptezeci au autoritatea de a sluji oriunde în lume. Autorităţile zonei-Cei Şaptezeci au autoritate, în general, în zona în care slujesc.

Numele noilor autorităţi generale-Cei Şaptezeci sunt: W. Mark Bassett, Mark A. Bragg, Weatherford T. Clayton, Valeri V. Cordón, Joaquin E. Costa, Massimo De Feo, Peter F. Meurs, K. Brett Nattress, S. Mark Palmer, Gary B. Sabin şi Evan A. Schmutz.

Următorii au fost anunţaţi ca autorităţi ale zonei-Cei Şaptezeci: P. David Agazzani, Quilmer A. Agüero, René R. Alba, Victorino A. Babida, Steven R. Bangerter, Richard Baquiran, Dong Chol Beh, Michael V. Beheshti, Matthieu Bennasar, Hubermann Bien-Aimé, Kevin E. Calderwood, Luis J. Camey, Matthew L. Carpenter, Douglas B. Carter, Aroldo B. Cavalcante, Luis C. Chaverri, Ulises Chávez, Brent J. Christensen, Douglas L. Dance, Marc C. Davis, Alessandro Dini Ciacci, J. Scott Dorius, M. Dirk Driscoll, Antonio F. Faúndez, Jose A. Fernández, Matias D. Fernandez, Candido Fortuna, Bruce E. Ghent, Michael A. Gillenwater, Daniel G. Hamilton, Mathias Held, Tom-Atle Herland, Raymond S. Heyman, Christophe Kawaya, Todd S. Larkin, Pedro X. Larreal, Juan J. Levrino, Felix A. Martinez, Kevin K. Miskin, Mark L. Pace, Ryan V. Pagaduan, A. Moroni Pérez, Carlos E. Perrotti, Mark P. Peteru, Alan T. Phillips, Thomas T. Priday, Brian L. Rawson, Rene Romay, Blake M. Roney, Luis G. Ruiz, Maximo A. Saavedra jr., Pedro A. Sanhueza, Eric J. Schmutz, Heber D. Texeira, Maxsimo C. Torres, Jesús Velez, Carlos Villarreal, Paul H. Watkins, C. Dale Willis jr., William B. Woahn, Luis G. Zapatae.

Eliberări care intră în vigoare începând cu data de 1 mai 2016, au fost anunţate pentru următoarele 51 de autorităţi ale zonei-Cei Şaptezeci: Manuel M. Agustin, Kent J. Allen, Stephen B. Allen, W. Mark Bassett, Patrick M. Boutoille, Mark A. Bragg, Marcelo F. Chappe, Eleazer S. Collado, Valeri V. Cordón, Joaquin E. Costa, Jeffrey D. Cummings, Massimo De Feo, Donald D. Deshler, Nicolas L. Di Giovanni, Jorge S. Dominguez, Gary B. Doxey, David G. Fernandes, Hernán D. Ferreira, Moroni Gaona, Jack N. Gerard, Ricardo P. Giménez, Douglas F. Higham, Brent J. Hillier, Robert W. Hymas, Lester F. Johnson, Matti T. Jouttenus, Chang Ho Kim, Alfred Kyungu, Dane O. Leavitt, Remegio E. Meim jr., Ismael Mendoza, Cesar A. Morales, Rulon D. Munns, Ramon C. Nobleza, S. Mark Palmer, Fouchard Pierre-Nau, Gary B. Porter, José L. Reina, Esteban G. Resek, George F. Rhodes jr., Gary B. Sabin, Evan A. Schmutz, D. Zackary Smith , Lynn L. Summerhays, Wenceslao H. Svec, Craig B. Terry, Ernesto R. Toris, Fabian I. Vallejo, Emer Villalobos, J. Romeo Villarreal, Terry L. Wade