Subiect

District

Cele mai multe dintre congregaţiile Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă sunt organizate, din punct de vedere geografic, în ţăruşi, care sunt similari diocezelor şi sunt compuşi din mai multe congregaţii distincte numite episcopii. În zonele unde sunt mai puţini membri ai Bisericii, sfinţii din zilele din urmă pot fi organizaţi într-un district, acesta fiind versiunea mai mică a ţăruşului. Fiecare district este format din ramuri. Conducătorul neremunerat al districtului se numeşte preşedinte de district. Un district se poate dezvolta pentru a deveni un ţăruş.