Subiect

Diacon

Un oficiu cu responsabilităţi în cadrul Preoţiei aaronicedeţinut, de regulă, de tinerii băieţi cu vârste cuprinse între 12 şi 13 ani. Diaconii ajută la distribuirea împărtăşaniei(asemănătoare cuminecăturii) membrilor Bisericii în timpul adunărilor de preaslăvirede duminica. Diaconii pot, de asemenea, să-i ajute pe conducătoriicongregaţiei ajutându-i pe cei nevoiaşi şi îngrijindu-se de casele de întrunirişi de terenurile Bisericii.

În congregaţiile locale, diaconii sunt organizaţi în cvorumuriîn cadrul cărora tinerii băieţi deţin responsabilităţi de conducere, desfăşoară activităţi şi se sprijină reciproc în eforturile lor de a-L urma pe Isus Hristos.