Sfinții din zilele din urmă ajută la servirea de mese calde în bucătăria unei organizații caritabile din Roma

Timp de mai bine de treizeci de ani, bucătăria care oferă alimente în scop caritabil din parohia scalabrianiană numită Parrochia del Santissimo Redentore din Roma, a oferit mese calde persoanelor fără adăpost și membrilor vulnerabili ai comunității locale.

Misionarii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă împachetează mâncare pentru prânz pentru bucătăria care oferă alimente în scop caritabil.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Membrii parohiei locale adună alimente de la magazinele locale și din donații private. Cu ajutorul voluntarilor, cinci zile pe săptămână, aproximativ 150 de persoane sunt servite și se bucură zilnic de o masă caldă.

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă donează fonduri pentru a suplimenta ceea ce este necesar pentru a oferi aceste mese. Misionarii și membrii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă fac voluntariat pentru a pregăti sala de mese și pentru a servi mesele câte o zi în fiecare săptămână. Ei întâmpină vizitatorii, servesc mesele și, apoi, ajută la curățenie.

Sala de mese unde mulți pot veni pentru a scăpa de vremea de afară și pentru a se bucura de o masă caldă. Mulți vizitatori vin aici pentru a lua un prânz la pachet pe care îl mănâncă în altă parte.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

În perioada Crăciunului, membrii Bisericii, sfinți din zilele din urmă, și misionarii au oferit ceva ajutor în plus. Pentru adulți, ei au pregătit pungi cu cadouri care au conținut fulare, o ciocolată, alte dulciuri mai mici și un pachet cu biscuiți. Fiecare copil a primit o pungă refolosibilă plină cu o jucărie și dulciuri.

Misionarii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă sunt gata pentru a distribui pungile de Crăciun.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Când a fost întrebat de ce face muncă voluntară la această bucătărie, Aldo, un bărbat care ajută acolo, a spus: „Îmi place să ajut alți oameni. Vreau să fiu bucătar. Acest lucru mă ajută să fiu ocupat cu ceva. Știu că e o treabă grea, dar, când mă duc acasă, mă simt bine”. El a explicat că oricine poate ajunge șomer. „Dacă îți pierzi locul de muncă, treci repede de partea cealaltă.”

Aldo, un voluntar în bucătăria care oferă alimente în scop caritabil, pregătind mâncare.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Mulțumită donațiilor continue și implicării voluntarilor, vizitatorii zilnici de la bucătăria care oferă alimente în scop caritabil din parohia scalabrianiană vor continua să primească mese calde care le asigură subzistența celor care trăiesc vremuri grele.

Misionarii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă pregătindu se să servească prânzul semenilor aflați la nevoie.
Misionarii Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă pregătindu-se să servească prânzul semenilor aflați la nevoie.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Un membru al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă pregătind mâncare.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.