Prima Președinție anunță desemnări în cadrul conducerilor zonelor pentru anul 2024

Modificările intră în vigoare în data de 1 august

Președinția celor Șaptezeci și vor intra în vigoare la data de 1 august 2024.

Descarcă un PDF cu desemnările în cadrul conducerilor zonelor. (Doar în limba engleză.)

Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece prezidează asupra tuturor treburilor Bisericii. Membrii președințiilor zonelor sunt autorități generale-Cei Șaptezeci sau autorități ale zonei-Cei Șaptezeci. Președințiile zonelor sunt formate dintr-un președinte și doi consilieri care își desfășoară activitatea din birourile zonale din fiecare zonă desemnată.

Există 23 de zone în Biserica lui Isus Hristos – șase care acoperă Statele Unite și Canada și alte 17 zone în afara acestor două țări.

Începând cu anul 1984, au fost stabilite zone pentru a conduce lucrarea în locuri geografice ale Bisericii din întreaga lume. În cazul S.U.A. și Canadei, președințiile zonelor lucrează de la sediul central al Bisericii din orașul Salt Lake, Utah. Zona Nord, Africa/Orientul Mijlociu a Bisericii este, de asemenea, administrată de la sediul central.

„Cei Șaptezeci trebuie să acționeze în numele Domnului, sub conducerea Celor Doisprezece… pentru a clădi Biserica și a avea grijă de toate treburile acesteia în toate națiunile.” (Vedeți Doctrină și legăminte 107:34.)

Președinția celor Șaptezeci

Președinția celor Șaptezeci pentru perioada 2024-2025, de la stânga la dreapta: vârstnicul Carl B. Cook, vârstnicul José A. Teixeira, vârstnicul S. Mark Palmer, vârstnicul Marcus B. Nash, vârstnicul Michael T. Ringwood, vârstnicul Arnulfo Valenzuela și vârstnicul Edward Dube.

Președinția celor Șaptezeci este un grup format din șapte autorități generale Cei Șaptezeci chemate de Prima Președinție să prezideze asupra tuturor membrilor din Cei Șaptezeci.
Președinția celor Șaptezeci este un grup format din șapte autorități generale-Cei Șaptezeci chemate de Prima Președinție să prezideze asupra tuturor membrilor din Cei Șaptezeci.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.

Președinții ale zonelor

ZONA CENTRALĂ, EUROPA

Președinția Zonei Centrală, Europa pentru perioada 2024-2025, de la stânga la dreapta: vârstnicul Jack N. Gerard, primul consilier; vârstnicul Rubén V. Alliaud, președinte; și vârstnicul James W. McConkie III, al doilea consilier.

Zona Centrală, Europa sprijină eforturile Bisericii în 37 de țări.
Zona Centrală, Europa sprijină eforturile Bisericii în 37 de țări.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.

ZONA NORD, EUROPA

Președinția Zonei Nord, Europa pentru perioada 2024-2025, de la stânga la dreapta: vârstnicul Marcos A. Aidukaitis, primul consilier; Scott D. Whiting, președinte; și vârstnicul Alan T. Phillips, al doilea consilier.

În acest moment, Ucraina și Moldova sunt supravegheate de vârstnicul Kyrylo Pokhylko, autoritate a zonei-Cei Șaptezeci, în rolul său de asistent al președinției Zonei Nord, Europa.

Zona Nord, Europa sprijină eforturile Bisericii în 25 de țări.
Zona Nord, Europa sprijină eforturile Bisericii în 25 de țări.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.

ZONA EURASIATICĂ

Președinția Zonei Eurasiatică pentru perioada 2024-2025, de la stânga la dreapta: vârstnicul Nikolai Ustyuzahaninov, primul consilier; vârstnicul Alexey V. Samaykin, președinte; și vârstnicul Aleksandr A. Drachyov, al doilea consilier. Toți sunt autorități ale zonei-Cei Șaptezeci.

Zona Eurasiatică sprijină eforturile Bisericii în 6 țări.
Zona Eurasiatică sprijină eforturile Bisericii în 6 țări.2024 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.