Subiect

Zonă

Administrarea Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă este înlesnită prin împărţirea pe zone geografice. În Statele Unite şi Canada, fiecare zonă este supravegheată de către un membru al Preşedinţiei Cvorumului celor Şaptezeci care îşi are sediul în oraşul Salt Lake, Utah. Alte zone sunt supravegheate de către un preşedinte de zonă şi doi consilieri care sunt, de obicei, membri ai Cvorumurilor celor Şaptezeci şi locuiesc în zonele ce le-au fost desemnate.

Sub îndrumarea Primei Preşedinţii şi a Cvorumului celor Doisprezece Apostoli, preşedinţiile de zonă oferă îndrumări spirituale şi administrative conducătorilor şi membrilor Bisericii în zonele lor.

În prezent, sunt 26 de zone:

• Zona Nord, Utah
  • Zona Salt Lake City, Utah