Subiect

Preşedinţia Tinerilor Băieţi

Preşedinţia generală a Tinerilor Băieţi slujeşte sub îndrumarea Primei Preşedinţiia Bisericii pentru a supraveghea activităţile tinerilor băieţi mormoni cu vârste cuprinse între 12 şi 18 ani. Actuala Preşedinţie generală este formată din David L. Beck, preşedinte, Larry M. Gibson, primul consilier şi Adrián Ochoa, al doilea consilier. Ei slujesc în aceste chemări din luna aprilie a anului 2009.

Organizaţia Tinerii Băieţi promovează progresul şi dezvoltarea fiecărui tânăr băiat prin intermediul învăţăturilor, activităţilor şi al activităţilor comune ale Preoţiei aaronice şi ale Tinerelor Fete. Organizaţia Tinerilor Băieţi întăreşte lucrarea Preoţiei aaroniceîn cadrul episcopieişi oferă sprijin părinţilor şi căminului. Conducătorii Tinerilor Băieţi îi ajută pe tinerii băieţi să îndeplinească scopurile Preoţiei aaronice.