Subiect

Mormon

Profet de pe meleagurile americane care a trăit în secolul al IV-lea d.H. şi care a prescurtat cronicile istorice şi religioase ale poporului său pe plăci metalice. Cronica sa a fost tradusă de Joseph Smith şi a fost publicată prima dată în Statele Unite la începutul anilor 1800, sub denumirea de Cartea lui Mormon. Numele de „mormon” a devenit, în mod neoficial şi inofensiv, o poreclă dată membrilor Bisericii lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă.

Vezi Îndrumări cu privire la stilul de scris