Profetul anunță șase temple noi în cadrul Conferinței Generale din octombrie 2020

Salt-Lake-Temple-spires.png
© 2020 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.

Russell M. Nelson, profetul și președintele Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a anunțat duminică după-amiază, 4 octombrie 2020, planuri de construire a șase temple în următoarele locuri:

• Tarawa, Kiribati
  • Port Vila, Vanuatu
  • Lindon, Utah
  • Greater Guatemala City, Guatemala
  • São Paulo de est, Brazilia
  • Santa Cruz, Bolivia

De când a devenit conducătorul Bisericii în anul 2018, președintele Nelson a anunțat construirea a 49 de temple noi. Biserica lui Isus Hristos are acum 230 de temple anunțate, în construcție sau în funcțiune.